Yazar

serdaroktav@gmail.com

395 makale bulunmakatadır

HABERİMİZ, SES GETİRDİ

13:29 - 14 Eylül 2017

+A

-A

Önceki  gün Çarşamba Nüfus Müdürlüğü’nde  devam eden kimlik  yenileme çalışmalarında dolayı oluşan yoğunluk, izdiham ile ilgili yaptığımız haber ses getirdi. Çarşamba Nüfus dairesinde bazı eksiklerin giderilmesi yönünde, vatandaşların yorumları, talepleri yoğunlaştı.
*****
Vatandaşlar “Çarşamba Nüfus dairesinin hizmet binası yeterli değil, bu sebepten dolayıdır ki yoğunluk oluşuyor, izdiham oluşuyor. Çarşamba Nüfus dairesinin öncelikle  müstakil bir binası olmalı… Önümüzdeki günlerde ehliyetler ve pasaportlar da yenilenecek, oluşabilecek  izdihamı düşünün… Vatandaşlar burada saatlerce sıra beklemek zorunda.  O zaman oluşacak yoğunluktan işlemler belki de tıkanabilir. Nüfus işlemleri için işlem yapan mevcut iki adet bilgisayar-makine yeterli değil. Buraya işlemler için en az iki tane daha bilgisayar-makine ve personel gerekiyor. Çarşamba  Nüfus Müdürlüğü personelinin özverili çalışması, vatandaşları bir nebze  rahatlatıyor. Bu soruna çözüm bulunmalı” diyorlar. 
Vatandaşların da dediği gibi; İşlemler bu makine teçhizatla, bu personelle bu kadar yapılabiliyor. Makine-teçhizat ve personel takviyesi lazım.  Ayrıca, başvuru ücretlerinin bankaya yatırılamaması, randevu sisteminin olmaması da yoğunluk oluşmasına neden oluyor.
Başvuruda randevu sistemi getirilmeli, başvuru ücretleri bankaya yatırılmalı…
Yeterli makine-teçhizat donanımı ve personel sağlanmalı…                    
*****************
                                         SERZENİŞLER 
Ülkemizde iş dünyası hareketli geçerken, bazı meslek guruplarının bitme noktasına geldiği vurgulanıyor.  Meslek erbabının serzenişleri, mesleklerinin önemine vurgu yapıyor.
Bazı meslek guruplarının bitme noktasına geldiği söylenirken, bu mesleklerden birisinin de terzilik olduğuna işaret ediliyor.
Meslek erbabı-Terzi Kerim Şahin, terzilik mesleğinde karşılaştıkları sıkıntıları dile getiriyor.
Şahin “İş değil, sanat. Ben bunu yıllardır dile getirdim ama üzerinde duran olmadı.İşte mesleklerin hali. Hele terzilik mesleği, bitme noktasında. Bizler geldik gidiyoruz ama daha bu mesleği devam ettirecek çırak bulamıyoruz. Bunun için çaba göstermiyoruz. Bu sorun  sadece benim sorunum değil, bölgemizde sanata gösterilen ilgi ve alakayı ortaya koyuyor. Bu konuları eleştirmezsek, çözüm adına hiçbir adım atamayız. Yapıcı olmak lazım. Terzilik bir sanattır. Çırak olursun, kalfa olursun sonra usta olursun.Bir zanaatkar olursun. Bunu gelecek nesile taşımak için yetkililerimizin birtakım projeler hayata geçirerek, özendirmesi, teşvik etmesi lazım. Yoksa  terzilik mesleği de bazı meslekler gibi bitme noktasına geldi. Bu konuda birşeyler yapmak lazım” diyor.
Bunun gibi bazı meslek gurupları ile ilgili çokça haberler yapıyoruz. Sıkıntıları dile getiriyoruz. Mesleklerin devam ettirilmesi açısından, birtakım projelerle yaptırımlar uygulanmalı, teşvik edilmeli, özendirilmeli…
 
 
 
 
 
 
                                             

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...