Ekonomi

Kırtasiye ürünlerine güven arttı

Kurban Bayramının hemen bitiminde 2017-2018 eğitim-öğretim yılın başlayacağını ve yaklaşık 2,5 – 3 milyar dolar pazar payı olan kırtasiye sektörünün şimdiden hareketlendiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu yıl eğitim ve öğretime yaklaşık 18 milyon öğrencinin devam edeceğini belirterek velilere alışveriş öncesi uyarılarda bulundu

Kırtasiye ürünlerine güven arttı

29 Ağustos 2017 14:42
-A

+A

Bendevi Palandöken konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Okulların açılması için artık gün sayıyoruz. Çocuklarımız için özenerek alacağınız ürünler onların sağlığını tehdit etmemelidir. İthal ürünlerin menşeine ve markasına mutlaka dikkat edilmelidir. En önemlisi CE ve TSE uluslararası standart işaretleri aranmalı ve bu ürünler güvenilir yerlerden alınmalıdır” dedi.
SÜSÜNE DEĞiL iÇERiĞiNE DiKKAT EDiN
Rengârenk ve süslenerek yapılan ürünlerin dış görüntüsüne kanılmamasını belirten Palandöken, “Yarınlarımızın umudu çocuklarımızın sağlıklarını korumalıyız. Kullanacakları kırtasiye malzemelerinin ve formaların fiziksel değil, kimyasal içeriğine dikkat edin. Yollarda eğreti tezgâhlarda satılan albenili kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır. Çocuklarımızın sağlığını hiçe sayıp sadece kendi ceplerini ve kazançlarını düşünen fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyin' diye konuştu.
KIRTASiYE ÜRÜNLERiNDE GÜVEN ARTTI
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bazı ürünlerle ilgili resmi gazetede yayınlanan tehlikeli kimyasal madde tebliğine dikkat çeken Palandöken, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın kırtasiye malzemelerine yaptıkları denetimler sonucunda Türkiye'de 100 kırtasiye ürününden 97'sinin güvenli hale geldiği ifade ediliyor. Ancak tüketicilerin mutlaka ithalatçısı ya da üreticisi belli, etiketli, markalı olan ürünleri satın alması gerekiyor. 2013 yılında yüzde 18 olan zararlı ürün oranı 2014 yılında  yüzde 11,2'ye düşmüştü. Buna rağmen 2015 yılında denetlenen 375 kırtasiye ürününün 15'inde sağlığa aykırı zararlı fitalat tespit edildi. Bu yıl yüzde 3 oranına düşerek, ne kadar düzelme olsa da yine de çocuklarımızın sağlığını piyasada satışı yapılan Uzak Doğulu, parlak ambalajlı, (no name) markasız ürünler tehdit etmektedir. Bu tespitler vatandaşlarımıza rehber olmalı ve alacakları ürünlere çok dikkat etmelidirler' şeklinde konuştu. 
Haber Merkezi
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...